Uzay Terapi Nedir?

Uzay Terapi Nedir?

Kozmonotların giydiği ‘Penguin Suit’ adı verilen özel kıyafet olan bir diğer deyişle uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir. İlk prototipi 1992 yılında geliştirilmiştir. Amerika’da, Avrupa’da ve Ülkemizde uzay terapisini başarılı bir şekilde kullanılan yöntem çocuklarımızını sağlığı ve gelişimi için kurumumuzda da bulunmaktadır.

Devamını oku

Otizm Nedir?

Otizm Nedir?

Yaygın Gelişimsel Bozukluk(Otizm); erken çocukluk döneminde başlayan(yaşamın ilk 3 yaşında)ömür boyu süren,sosyal etkileşime, iletişime zarar veren,sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan,beynin gelişimini engelleyen sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanında uygun gelişmeme veya kaybın olduğu bir grup bozukluktur.

Devamını oku

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu, genetik bir farklılık sonucunda insanda 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucunda ortaya çıkar. Vücutta fonksiyonel ve yapısal değişiklikler gözlemlenir. Bu kişiler zihinsel kavramada eksiklik, kendine has yüz görünümü ve öğrenme güçlüğü ile karakterize edilir. İnsanlarda bulunan hücreler genlerden meydana gelmiştir. İnsanın taşıdığı fiziksel özellikler, kişilik yapısı genlerde yer alır. Genler ise kromozomlarla…

Devamını oku

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji; çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan bir alternatif tedavi metodudur. Belirli bölgelere yapılarak vücudun çeşitli organlarını iyileştirmeye yönelik olarak uygulanır. Ayaklara uygulanan özel masaj hareketleri ile bedenin belli alanlarında toplanan enerjiyi dağıtarak vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirme yöntemi olarak tanımlanabilir

Devamını oku

Mental Retardasyon Nedir?

Mental Retardasyon Nedir?

Mental Retardasyon(Zekâ geriliği), ortalamanın altındaki zekâ işlevi ile birlikte iletişimde, özbakımda, evdeki yaşamda, sosyal becerilerde ve toplumsal yararlılıkta, kendini yönlendirmede, sağlığı korumada, akademik işlevsellikte, boş zamanlarını değerlendirme ve çalışma alanında iki veya daha fazla bozukluğun olması durumudur.

Devamını oku

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi: Özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adıdır. (Manus=El, Terapi=Tedavi ) Uluslararası Ortopedik Manuel Terapi Federasyonuna göre; “ Manuel terapi, teknikleri eklemlere ve /veya ilişkide bulunan yumuşak dokularına yapılan ve elbecerileri gerektiren pasif harekelerdir. Farklı hız ve genlikler ile uygulanır. Ör: kısa genlik /yüksek hızlı tedavi hareketleri”.

Devamını oku

Davranış Bozukluğu Nedir?

Davranış Bozukluğu Nedir?

Davranış bozukluğu, geniş bir kontrolsüz davranışlar yelpazesini içerir. Bunlar, karşımızdaki kişilerin en temel haklarının ve genel olarak toplumsal normların ihlal edildiği davranışlardır. Bu tip davranışlar, çoğunlukla, kanunlar önünde de suç teşkil eden tutum ve hareketlerdir. Bu guruba giren çocuklar söz dinlemez,yıkıcı ,kıskanç,yaygaracı,öfkeli,saygısız davranışlar gösterir.Okuldan kaçma,çalma,yangın çıkarma ,sürekli baş kaldırma ve kuralları çiğneme gibi belirtiler bu…

Devamını oku

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özel öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekası normal yada normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir.

Devamını oku