Uzay Terapi Nedir?
20140112155935

Kozmonotların giydiği ‘Penguin Suit’ adı verilen özel kıyafet olan bir diğer deyişle uzay teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir. İlk prototipi 1992 yılında geliştirilmiştir. Amerika’da, Avrupa’da ve Ülkemizde uzay terapisini başarılı bir şekilde kullanılan yöntem çocuklarımızını sağlığı ve gelişimi için kurumumuzda da bulunmaktadır.

Otizm Nedir?
20140111155710

Yaygın Gelişimsel Bozukluk(Otizm); erken çocukluk döneminde başlayan(yaşamın ilk 3 yaşında)ömür boyu süren,sosyal etkileşime, iletişime zarar veren,sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan,beynin gelişimini engelleyen sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanında uygun gelişmeme veya kaybın olduğu bir grup bozukluktur.

Down Sendromu Nedir?
20140110091119

Down sendromu, genetik bir farklılık sonucunda insanda 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucunda ortaya çıkar. Vücutta fonksiyonel ve yapısal değişiklikler gözlemlenir. Bu kişiler zihinsel kavramada eksiklik, kendine has yüz görünümü ve öğrenme güçlüğü ile karakterize edilir. İnsanlarda bulunan hücreler genlerden meydana gelmiştir. İnsanın taşıdığı fiziksel özellikler, kişilik yapısı genlerde yer alır. Genler ise kromozomlarla…

Refleksoloji Nedir?
20140109154812

Refleksoloji; çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan bir alternatif tedavi metodudur. Belirli bölgelere yapılarak vücudun çeşitli organlarını iyileştirmeye yönelik olarak uygulanır. Ayaklara uygulanan özel masaj hareketleri ile bedenin belli alanlarında toplanan enerjiyi dağıtarak vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirme yöntemi olarak tanımlanabilir

Mental Retardasyon Nedir?
20140108154901

Mental Retardasyon(Zekâ geriliği), ortalamanın altındaki zekâ işlevi ile birlikte iletişimde, özbakımda, evdeki yaşamda, sosyal becerilerde ve toplumsal yararlılıkta, kendini yönlendirmede, sağlığı korumada, akademik işlevsellikte, boş zamanlarını değerlendirme ve çalışma alanında iki veya daha fazla bozukluğun olması durumudur.

Manuel Terapi Nedir?
20140107161132

Manuel Terapi: Özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adıdır. (Manus=El, Terapi=Tedavi ) Uluslararası Ortopedik Manuel Terapi Federasyonuna göre; “ Manuel terapi, teknikleri eklemlere ve /veya ilişkide bulunan yumuşak dokularına yapılan ve elbecerileri gerektiren pasif harekelerdir. Farklı hız ve genlikler ile uygulanır. Ör: kısa genlik /yüksek hızlı tedavi hareketleri”.

Davranış Bozukluğu Nedir?
20140106090129

Davranış bozukluğu, geniş bir kontrolsüz davranışlar yelpazesini içerir. Bunlar, karşımızdaki kişilerin en temel haklarının ve genel olarak toplumsal normların ihlal edildiği davranışlardır. Bu tip davranışlar, çoğunlukla, kanunlar önünde de suç teşkil eden tutum ve hareketlerdir. Bu guruba giren çocuklar söz dinlemez,yıkıcı ,kıskanç,yaygaracı,öfkeli,saygısız davranışlar gösterir.Okuldan kaçma,çalma,yangın çıkarma ,sürekli baş kaldırma ve kuralları çiğneme gibi belirtiler bu…

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?
20140105165948

Özel öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekası normal yada normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir.


Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *